Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Free LC-kappa (Human) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Free LC-kappa (Hu) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that binds highly selectively to free human kappa light chains and dimers thereof.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva GSTrap™ 4B Prepacked Columns: 7 x 25mm
Use for convenient, high capacity one-step purification of glutathione S-transferase (GST) tagged proteins. Cytiva Life Sciences™ GSTrap™ 4B Prepacked Columns: 7 x 25mm are prepacked with Glutathione Sepharose™ 4B
| Ligand Type | Glutathione |
|---|---|
| Flow Rate | <4 mL/min. |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
| Diameter (English) Inner | 0.27 in. |
| Bed Volume | 1 mL |
| Description | GSTrap 4B columns are prepacked Glutathione Sepharose 4B columns for convenient, high capacity one-step purification of glutathione S-transferase (GST) tagged proteins. |
| Max. Operating Pressure | 5 bar (0.5 MPa, 70 psi) |
| pH Range | 4 to 13 |
| Diameter (Metric) Inner | 7 mm |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | GSTrap 4B columns are used for the purification of GST-tagged proteins from bacterial lysates and other glutathione S-tranferases or glutathione-dependent proteins. Mild elution conditions preserve protein antigenicity and function. |
| Support Type | 4% Highly Cross-linked Agarose |
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mega, 20mL, MWCO 3.5 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
| Includes | 10 or 50 tubes and one or 5 floating racks to hold one D-Tube Mega in the exchange buffer |
|---|
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 0.27 in. |
| Bed Volume | 1 mL |
| Description | GSTrap FF columns are prepacked Glutathione Sepharose Fast Flow columns for fast, convenient, one-step purification of glutathione S-transferase (GST) tagged proteins. |
| pH Range | 3 to 12 |
| Diameter (Metric) Inner | 7 mm |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For the purification of GST-tagged proteins from bacterial lysates and other glutathione S-tranferases or glutathione-dependent proteins and for preparation of cytoplasmic extract |
| Particle Size | 90 μm |
| Ligand Type | Glutathione and 10 carbon linker arm |
| Flow Rate | <4 mL/min. |
| Type | Pre-packed Column |
| Max. Operating Pressure | 5 bar (0.5 MPa, 70 psi) |
| Support Type | 4% Highly Cross-linked Agarose |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXL Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXL Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of antibodies or antibody fragments purified using CaptureSelect FcXL Affinity Matrix.
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | CaptureSelect FcXL Ligand |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ MabCapture™ A Affinity Chromatography Resin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ MabCapture™ A Media is a new design in Protein A chromatography resins technology, combining improvements made in bead and chemistry technology.
| Stationary Phase | Protein A |
|---|---|
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store refrigerated at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIII Select Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIIISelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of B domain-depleted recombinant Factor VIII purified using VIIISelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | VIIISelect Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Human Fab-lambda Kinetics Biotin Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Human Fab-lambda Kinetics Biotin Conjugate is a bi-functional ligand construct consisting of 2 different 13 kDa recombinant single domain antibody fragments (affinity ligands).
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgM Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgM Conjugate consists of a 14 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the μ chain of human, rat, and mouse IgM antibodies.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgM |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (Multi-species) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (ms) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment that specifically binds to the Fc part of IgG from multiple species.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgG (Fc region) |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ IgA Affinty HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ IgA HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect ligands.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate consists of a 12–15 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to the tetraspanin marker CD9.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant single-domain antibody fragment (VHH ligand) |
| Target | Tetraspanin CD9 |
| Content And Storage | Store in freezer (–5 to –30°C). |
| Reactivity | Anti-tetraspanin CD9 |
| Final Product Type | Biotin Conjugate |
| Form | Frozen Liquid |
| Formulation | Phosphate-buffered saline (pH 7.4) |
| Label or Dye | Biotin |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ 50 PI Weak Anion Exchange Resin
Thermo Scientific™ POROS™ Weak Anion Exchange Media. POROS 50 micron bulk resins is available for low pressure applications, including large scale downstream bioprocessing.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 500 to 10,000 Å |
| Stationary Phase | PI (Polyethyleneimine) |
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Strength | Weak |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of follicle-stimulating hormone (FSH) purified using CaptureSelect FSH Affinity Matrix.
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-lambda Mouse Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-lambda Mouse Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the constant domain of lambda light chains of mouse antibodies.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |